Kącik czytelnika

(fot. Matthew T Rader / Unsplash)
Małe Ciche: podhalańscy pszczelarze na Mszy świętej podziękowali za tegoroczny sezon. "Od pszczół możemy wiele się nauczyć"

Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy podsumowało tegoroczny sezon. Miłośnicy miodu spotkali się 9 grudnia na Mszy św. w kościele oo. dominikanów w Małem Cichem. Parafii podarowali nową świecę paschalną.

10 grudnia 2018 09:30 Czytaj więcej

(fot. the art of pics / shutterstock)
Czas Adwentu dla japońskich katolików ma szczególne znaczenie. To dla większości drugi moment w roku, kiedy się spowiadają

Adwent jest dla większości japońskich katolików jedynym obok Wielkiego Postu okresem przystępowania do sakramentu pojednania. Jest to również czas organizowania koncertów charytatywnych, a także zbiórki pieniędzy na cele dobroczynne oraz na działalność dwóch funkcjonujących w kraju seminariów duchownych.

10 grudnia 2018 08:29 Czytaj więcej

(fot. Mary Jo Chmielewski / youtube)
50 lat temu zmarł Thomas Merton, znany na całym świecie amerykański trapista, autor m.in. "Siedmiopiętrowej góry"

Przed 50 laty, 10 grudnia 1968 r. zmarł o. Thomas Merton, trapista, działacz na rzecz pokoju i praw człowieka. Sławę zyskał nie tylko dzięki dziełom o duchowości kontemplacyjnej, próbom zrozumienia myśli Dalekiego Wschodu i zintegrowania jej z duchowością Zachodu, lecz także dzięki wierze w wartość chrześcijańskiej aktywności społecznej.

10 grudnia 2018 07:30 Czytaj więcej

(fot. Grey82 / Shutterstock.com)
Czego katolicki ksiądz nauczył się z tzw. historyjki Einsteina?

Ważna refleksja, która przypomina nam o tym, co jest sednem naszej wiary i kim dla nas jest Jezus. Koniecznie przeczytajcie. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się znany dominikanin.

10 grudnia 2018 07:00 Czytaj więcej

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Gest Franciszka pokazał coś, o czym chciano zapomnieć

Miejmy nadzieję, że uda mu się wprowadzić tę oświecającą metodę również w Kościele, gdzie negowanie rzeczywistości (...) aby ratować obraz instytucji, ukazały wielokrotnie, że problem nie jest tylko strategią obronną.

10 grudnia 2018 07:00 Czytaj więcej

(fot. Miguel Bruna / Unsplash)
#Ewangelia: najlepiej rozumieją to ci, którym udało się szczerze przebaczyć

Bóg nam przebacza, bo nas kocha, ale także dlatego, bo chce nam dać swoją moc.

10 grudnia 2018 06:28 Czytaj więcej

"Żona nie jest jedyną kobietą mojego życia"

Panowie, muszę wam coś wyznać- w moim życiu jest inna kobieta. Jest piękna, wierna, święta i silna, i nieustannie kocham ją coraz mocniej. Spokojnie, nie muszę mówić tego mojej żonie - ona już wie.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

Piękna modlitwa przed snem dla każdej pary

Modlitwa jest bardzo ważna w każdym związku. Świetnym sposobem na pogłębienie waszej więzi jest rozmowa z Bogiem. Poznajcie jedną z najpiękniejszych modlitw wieczornych. Działa nawet na odległość!

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

Kiedy małżeństwo jest nieważne? [INFOGRAFIKA]

Czy zawarte małżeństwo jest ważne? Kiedy można stwierdzić, że nie doszło do zawiązania ważnej sakramentalnej relacji? Zobacz infografikę, która to wyjaśnia.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

Być dobrym mężem i ojcem

Mój ojciec był wielokrotnie odznaczanym policjantem, przeszedł na emeryturę bardzo wcześnie po to, aby skupić się na piciu. Czy mogę być dobrym mężem i ojcem, jeśli mój ojciec nim nie był?

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

Najlepszą katechezą jest dobrze przeżyte życie

Bez sensu jest mówić innym ludziom, by być miłym i pełnym współczucia, jeśli jestem srogi i nieczuły. Bez sensu jest mówić im, by się dzielić i być hojnym, jeśli jestem samolubny i skąpy. Tak samo nie ma sensu mówić im, aby kochać i służyć Bogu, jeżeli prawie wcale nie poświęcam Mu uwagi.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Jak rozpoznać działanie złego ducha w życiu?

Szatan istnieje. Nie jest równy Bogu, nie jest wszechmocny, ale może na nas oddziaływać i kusić. Dowiedz się jak w praktyczny sposób wykryć jego działanie - pisze Kevin O'Brien SJ.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Czy Jezus był uchodźcą?

Towarzysząc Świętej Rodzinie w ucieczce do Egiptu i powrocie do Nazaretu, nie sposób nie odczuwać zarazem głęboko niedoli milionów uchodźców w naszym świecie.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Jak wyglądała młodość Jezusa?

Ponieważ informacje zawarte w Piśmie Świętym są bardzo skąpe, wiele szczegółów dostarczy nam modlitwa z wykorzystaniem wyobraźni.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Boisz się zaufać Bogu?

Nasz opór bierze się stąd, że wyobrażamy sobie Boga jako narzucającego nam swą boską wolę, by zmusić nas w ten sposób do zapłaty za nasz grzech.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Jaka modlitwa w chwilach smutku?

Jest rzeczą naturalną, że życiu duchowemu towarzyszą nie tylko chwile duchowego pocieszenia, ale i strapienia. Na chwile pocieszenia i strapienia Ignacy udziela nam następujących, praktycznych porad.

10 grudnia 2018 11:57 Czytaj więcej

Aktualności archidiecezjalne dostępne są bezpośrednio na stronie Archidiecezji: www.archidiecezjakatowicka.pl