Kącik czytelnika

Msza za zmarłego bp. Eugeniusza Juretzko OMI – Apostoła Pigmejów (zapowiedź)

16 stycznia 2018 r. zmarł, pochodzący z parafii WNMP w Radzionkowie - Rojcy, biskup Eugeniusz Juretzko. W najbliższą niedzielę, 21 stycznia, o godz. 12.00 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi w parafii jego pochodzenia Mszę św za zmarłego śp. Biskupa. 

17 stycznia 2018 07:18 Czytaj więcej

Abp Wiktor Skworc: Należy współdziałać dla dobra człowieka

O działaniu i współdziałaniu dla dobra człowieka mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas uroczystej eucharystii w parafii św. Barbary w Chorzowie sprawowanej z okazji zainicjowania Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa.

16 stycznia 2018 19:12 Czytaj więcej

40 rocznica śmierci bpa Juliusza Bieńka

W dniu 17 stycznia 2018 roku przypada 40. rocznica śmierci drugiego Biskupa Pomocniczego Diecezji Katowickiej Juliusza Bieńka. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.  

16 stycznia 2018 19:10 Czytaj więcej

Błogosławieństwo kaplicy szpitalnej oraz przekazanie relikwii św. Jana Pawła II

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc pobłogosławił kaplicę p.w. św. Jana Pawła II w nowo powstałym szpitalu „GeoMedical” w Katowicach. Przekazał także relikwie krwi świętego patrona.

15 stycznia 2018 13:53 Czytaj więcej

Modlitwa za migrantów i uchodźców

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zarządził począwszy od obecnej niedzieli stałą modlitwę w intencji migrantów i uchodźców. W sposób szczególny powierzył ją parafialnym wspólnotom.

14 stycznia 2018 15:38 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com /  BortN66)
Duchowny został skazany za pedofilię na wyjątkowo surową karę

Sąd uznał go za winnego przestępstw seksualnych wobec dziewczynek w wieku 9-12 lat.

17 stycznia 2018 10:47 Czytaj więcej

(fot. 	PAP / Marcin Obara)
Zwierzchnik polskich luteran: Sejm nie podtrzymał tolerancyjnej tradycji Polski

Dla mnie jako Polaka bardziej ma znaczenie to, że Sejm nie podtrzymał tradycji Polski, która była zawsze tolerancyjna - powiedział w rozmowie bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

17 stycznia 2018 09:44 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Realne zagrożenie dla Kościoła

Obecny czas jest jednak trudny dla całego Kościoła. To czas poważnej próby, wymagający nierzadko heroizmu. Próbą dla wiary chrześcijańskiej jest nie tylko fanatyzm i krwawe prześladowania Kościoła, ale również globalnie lansowana cywilizacja "nowoczesności", promująca prądy laicyzacyjne.

17 stycznia 2018 08:00 Czytaj więcej

(fot. 	PAP/Marcin Obara)
Abp Gądecki: Kościół jest krytyczny wobec nacjonalizmu, który prowadzi do bałwochwalstwa

"W przeciwieństwie do nacjonalizmu - patriotyzm jest postawą godną pielęgnowania" - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowie pt. "Nacjonalizm a patriotyzm".

17 stycznia 2018 07:57 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
3 etapy dobrej modlitwy

Modlitwa powinna być uporządkowana i mieć swój charakterystyczny rytm. Przekonaj się, jakie powinny być jej etapy, by była owocna. I jakie praktyki mogą nam pomóc, żeby była dobra.

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Czy wiesz jak modlić się wyobraźnią?

Wyobraź je sobie tak, jak reżyser wyobraża sobie scenę filmu. Zwróć uwagę na szczegóły: na obrazy, dźwięki, zapachy i emocje ludzi towarzyszące konkretnemu wydarzeniu.

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Jak kochać Pana Boga?

Wiemy na pewno, że On kocha nas. Ale jak Mu odpowiedzieć? Co zrobić, żeby kochać kogoś, kogo się nie widzi? Jak sobie poradzić z tym problemem?

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Czy Jezus był uchodźcą?

Towarzysząc Świętej Rodzinie w ucieczce do Egiptu i powrocie do Nazaretu, nie sposób nie odczuwać zarazem głęboko niedoli milionów uchodźców w naszym świecie.

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

(fot. shutterstock.com)
Jak wyglądała młodość Jezusa?

Ponieważ informacje zawarte w Piśmie Świętym są bardzo skąpe, wiele szczegółów dostarczy nam modlitwa z wykorzystaniem wyobraźni.

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

50 rzeczy, które powinien umieć każdy mężczyzna

Nie będziemy pisać o tym, że każdy facet musi umieć zawiązać muchę. Nie musi. Ale są rzeczy, które każdy mężczyzna powinien umieć, jeśli chce żyć dobrze. Poznaj je.

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

Najlepszą katechezą jest dobrze przeżyte życie

Bez sensu jest mówić innym ludziom, by być miłym i pełnym współczucia, jeśli jestem srogi i nieczuły. Bez sensu jest mówić im, by się dzielić i być hojnym, jeśli jestem samolubny i skąpy. Tak samo nie ma sensu mówić im, aby kochać i służyć Bogu, jeżeli prawie wcale nie poświęcam Mu uwagi.

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

Być dobrym mężem i ojcem

Mój ojciec był wielokrotnie odznaczanym policjantem, przeszedł na emeryturę bardzo wcześnie po to, aby skupić się na piciu. Czy mogę być dobrym mężem i ojcem, jeśli mój ojciec nim nie był?

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

Kiedy małżeństwo jest nieważne? [INFOGRAFIKA]

Czy zawarte małżeństwo jest ważne? Kiedy można stwierdzić, że nie doszło do zawiązania ważnej sakramentalnej relacji? Zobacz infografikę, która to wyjaśnia.

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej

Piękna modlitwa przed snem dla każdej pary

Modlitwa jest bardzo ważna w każdym związku. Świetnym sposobem na pogłębienie waszej więzi jest rozmowa z Bogiem. Poznajcie jedną z najpiękniejszych modlitw wieczornych. Działa nawet na odległość!

17 stycznia 2018 13:26 Czytaj więcej